Henrik Hacklin och Johan Warjus, kaffe- och teservis, 4 delar, silver, S:t Petersburg 1868-69 och 1857.

Invändigt förgyllda. Servis dekorerad av vertikala knäckar på konturerad fotplatta, uppåtsvängda hänklar. Locken på gångjärn kröns av blomsterformad knopp. Kannorna med isoleringsringar av elfenben.
Kaffekannan, tekannan och sockerskålen av Henrik Hacklin, gräddsnäckan stämplad IW, sannolikt Johan Warjus.
Kaffekannans höjd 20,5 cm, tekannans längd 24,5 cm, sockerskålens bredd 16 cm, gräddsnäckans höjd 10,5 cm. Totalvikt ca. 2227 g.

Enstaka smärre bucklor.

CITES-certficate valid in EU only.
Prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.

Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Om Cites

Translation missing: sv.lots.collection_requirement.cites_appendix_1

CITES-intyg medföljer

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13