Fot för vattenpipa, silver, delvis förgylld, Indien, 17/1800-tal.

Hooka-fot med oktagon form, riklig blad- och blomsterdekor. Höjd 17 cm, bottnens diameter 17,8 cm. Vikt 767 g.

Ostämplat silver. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Oppi Untrachts samling

Utropspris
900 - 1 200 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13