Pan-skrin på bricka, silver och förgyllt silver, mogulstil, Delhi, Indien, 1800-talets första hälft.

Bricka på åtta fötter, i mitten en ram med reliefdekor för skrinet. Längd 30,5 cm, bredd 24 cm, totalhöjd 17 cm. Vikt 1395 g.

Dekordelar saknas. Åldersrelaterat slitage. Smärre lagning i locket.

Proveniens

Oppi Untrachts samling

Borgå museum, 9.7 - 12.9.1993
Östasiatiska museet, Stockholm 12.2 -30.4. 1994.

Oppi Untracht, Marjatta Parpola, Asko Parpola, "Skimrande metall - Hantverk från Sydasien", s. 23. Tryckeri Uusimaa Oy, Borgå 1993.

Panknyten lades på brickan kring skrinet och bjöds gäster för att artigt signalera att det nu var dags att bryta upp.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13