Wojciech Jastrzębski, bricka, silver 12L, Vilnius, Litauen 1794 –1822

Rektangulär bricka med bladmotiv, bärhandtagen med delvis räfflad dekor och voluter. Längd 64 cm inkl hänklar, bredd 39,5 cm.
Vikt ca. 3100 g. Silverhalt stämplad 12L, ca .750/1000.

Smärre åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Generalmajor Raimo Heiskanen, sedan 2010 genom arv hos dotterns, prof. Aura Korppi-Tommolas familj.

Wojciech Jastrzębski verksam 1794 – 1825. (efter 1822 togs ryska stämplar i bruk)

Utropspris
3 500 - 3 800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13