David Hockney

(Storbritannien, Född 1937)
David Hockney
(Storbritannien, Född 1937)

"Henry at Table"

Signerad och daterad med blyerts. Litografi, numrerad 90/96. Passepartout 73 x 103 cm.

Ej examinerad ur ram. Några mindre repor. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Bukowskis

Konstnär

Hockney, David f. 1937, brittisk målare, grafiker och fotograf, som bor och verkar i Kalifornien. Utbildad vid Royal college of Art i London. Hans verk är mestadels personliga och självbiografiska, av vilka målningarna av swimmingpooler i Los Angeles är bland hans mest kända verk. Han blev förknippad med popkonsten, men hans tidiga verk uppvisar också expressionistiska element inte olika Francis Bacons verk. Som grafiker arbetade han främst med litografi och hans första stora projekt var en serie med 16 etsningar, där han där han självbiografiskt avbildar Hogarths Rake’s Progress. Som fotograf arbetade han främst med fotocollage under åren 1970-1986.

Utropspris
4 700 - 5 200 EUR

Eino Ailoranta
Eino Ailoranta
Assisterande värderare
+358 (0)50 4764775

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13