Tore Strindberg

(Sverige, 1882-1968)
Tore Strindberg
(Sverige, 1882-1968)

Tore Strindberg, "Efter Badet".

Signerad Tore Strindberg och märkt 'Otto Meyers Efttr.' Bronsskulptur. Höjd 27 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Konstnär

Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.

Utropspris
800 - 900 EUR

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13