Ole Kandelin

(Finland, 1920-1947)
Ole Kandelin
(Finland, 1920-1947)

Ole Kandelin, Tokiga Fiskar

Signerad Ole Kandelin och daterad-46. Olja på pannå, 25x34,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Konstnären Endre Nemes (1909-1985), som var Ole Kandelins lärare i Fria målarskolan i Helsingfors år 1939.

Prins Eugens Waldemarsudde.

Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13