Henri Michaux, Utan Titel
Signerad. Gjord 1954. Akvarell, 48,5x31,5 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Daniel Cordier, collection d.b.c, referens nr. 03/006/M3.
Galerie Le Point Cardinal, Paris.
Stedelijk Museum, Amsterdam, 7.2.-22.3.1964
Motte Gallery, Geneve, 31.8.-30.9.1964, nr.92
National Museum of Modern Art, Paris, nr.102.
Galerie Artek, Helsingfors, 2 -20.11. 1984.
Verket kommer att vara upptaget i den kommande catalogue raisonné över Michaux produktion av Micheline Phankim, Rainer Michael Mason och Franck Leibovici med beskrivningen "hm6548".