Henri Michaux

(Belgien, 1899-1984)
Henri Michaux
(Belgien, 1899-1984)

Henri Michaux, Utan Titel

Signerad. Gjord 1954. Akvarell, 48,5x31,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Daniel Cordier, collection d.b.c, referens nr. 03/006/M3.
Galerie Le Point Cardinal, Paris.

Stedelijk Museum, Amsterdam, 7.2.-22.3.1964
Motte Gallery, Geneve, 31.8.-30.9.1964, nr.92
National Museum of Modern Art, Paris, nr.102.
Galerie Artek, Helsingfors, 2 -20.11. 1984.

Verket kommer att vara upptaget i den kommande catalogue raisonné över Michaux produktion av Micheline Phankim, Rainer Michael Mason och Franck Leibovici med beskrivningen "hm6548".

Utropspris
1 800 - 2 200 EUR

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13