Peter Andreas Möller, Champagnestrutar, 2 st. snarlika, silver och förgyllt silver, S:t Petersburg, 1834 och 1837.

Invändigt förgyllda, den ena förgylld även på yttre sidan. Pålagd dekor med dansande och lyrspelande nymfer samt bladornamentik. Stämplade under foten, vid mynningen och på dekordelarna. Höjd 18,8 och 19,2 cm. Sammanlagd vikt 318 g.

Den ena dekordelen med smärre lagning och fastlödd, den andra lös, och därav repor på bägarens yta. Den förgyllda med bristning i fotringen.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13