Kaffekoppar, ett par, silver och förgyllt silver (12L), sannolikt A F Bergmüller, Weissenfels, ca 1820. Empir.
Delvis förgyllda, kopparna på godronnerad fot, uppsvängd bladhölstrad hänkel. Höjd totalt 10,5 cm, fatets diameter 13,8 cm. Vikt totalt ca 409 g. Silverhalt 12 Lod.
Smärre åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.