Kaffekoppar, ett par, silver och förgyllt silver (12L), sannolikt A F Bergmüller, Weissenfels, ca 1820. Empir.

Delvis förgyllda, kopparna på godronnerad fot, uppsvängd bladhölstrad hänkel. Höjd totalt 10,5 cm, fatets diameter 13,8 cm. Vikt totalt ca 409 g. Silverhalt 12 Lod.

Smärre åldersrelaterat slitage.

Utropspris
600 - 700 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13