Tiffany & Co

(Founded 1837, Grundat 1837)
Tiffany & Co
(Founded 1837, Grundat 1837)

Richard Comyns för Tiffany & Co, salver, sterlingsilver, London 1951.

Konturerat och profilerat brätte, spegeln dekoreras av graverat vapen med inskription "For God and the Empire". På tre volutformade fötter.
Tillverkare William Comyns & Sons Ltd (Richard Comyns). Stämplad Tiffany & Co England Sterling.
Diameter 36 cm, höjd 4 cm. Vikt 1200 g.
Med Tiffany dustbag.

Ytliga repor.

Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13