Henni Alftan

(Finland, Född 1979)
Henni Alftan
(Finland, Född 1979)

"La Méduse"

Signerad och daterad 2011 a tergo. Olja på duk, 73 x 92 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Köpt direkt av konstnären

Henni Alftan: Série noire, Galleria Huuto Viiskulma, Helsingfors, 2012

Den finländske bildkonstnären Henni Alftan (f. 1979 i Helsingfors) har uppnått ett internationellt genombrott. Alftans genomtänkta och estetiskt avskalade verk, som skildrar vardagliga detaljer och noggrant avgränsade vyer, har under de senaste åren väckt stort intresse i den internationella konstvärlden.
Alftan har studerat och utexaminerats från konsthögskolan École Nationale Supérieure des Beaux-Arts i Paris. Hon har nyligen haft separatutställningar bland annat i London, Los Angeles och Berlin, och hennes arbeten har dessutom visats på många internationellt erkända museer och gallerier, såsom Centre Pompidou-Metz i Paris (2025), Amos Rex (2024), Esbo Museum of Modern Art EMMA (2023) och LACMA – Los Angeles County Museum of Art (2022).
Alftans verk ingår bland annat i offentliga samlingar vid Buffalo AKG Art Museum, Dallas Museum of Art, Hammer Museum i Los Angeles, samt Amos Rex och Esbo Museum of Modern Art EMMA, liksom i flera privata samlingar. Henni Alftan är sedan många år bosatt i Paris.

Utropspris
12 000 - 15 000 EUR

Eino Ailoranta
Eino Ailoranta
Assisterande värderare
+358 (0)50 4764775

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13