Unto Pusa

(Finland, 1913-1973)
Unto Pusa
(Finland, 1913-1973)

Unto Pusa, Komposition (Hommage à Du-Champ-Villon).

Signerad Pusa och daterad-64. Olja på duk, 65,5x81 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Mindre färgbortfall.

"Hommage à Unto Pusa", Björneborgs Konstmuseum, Helsingfors Konsthall, Södra-Karelens Konstmuseum och Konstmuseet i Kuopio, 8.1.-10.6.1984, nr.45.
Avbildad på s.27 i utställningskatalogen.

Utropspris
2 000 - 2 500 EUR

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13