Eliel Saarinen

(Finland, 1873-1950)
Eliel Saarinen
(Finland, 1873-1950)

Eliel Saarinen, Skiss till Husaltare.

Signerad och daterad 1901. Akvarell, 30x21 cm.

Åldersrelaterat slitage. Vikveck.

Altaret, som beställdes av pastor Tancred Renvall, förverkligades inte i sin tänkta form.

Konstnär

Utropspris
400 - 500 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13