Gustaf Möllenborg

(1796-1851)
Gustaf Möllenborg
(1796-1851)

Ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1848. Nyrokoko.

Riklig blomsterdekor med svängda former på balusterformat skaft och rund fotplatta. Fyra små fötter. Löstagbara manschetter med pärlband och en krage av akantusblad. Även ljushattarna stämplade. Höjd 27 cm.

Fyllda fötter. Sedvanligt åldersrelaterat slitage.

Utropspris
600 - 700 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13