Charles Mérite, bricka, silver (.950), Paris, före 1892.

Riklig graverad dekor, räfflade bärhandtag. Längd inkl. hänklar 58,5 cm, bredd 34,5 cm. Vikt 2600 g.

Smärre åldersrelaterat slitage, smärre repor. Monogramgravyr.

Charles Mérite, aktiv 1869–1892, medaljör vid Paris Världsutställning år 1878, silver år 1889, guld år 1889.

Utropspris
1 800 - 2 300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13