Brickbord, sterlingsilver och mahognyfaner, Mappin & Webb, London 1912, stommen av Paul Boman.

Salver på tre fötter, diameter 45 cm, vikt ca 2000 g. Bordets diameter 48 cm, höjd 50 cm, bär tillverkarens etikett.

Brickan med graverat monogram på undersidan. Bordet med fanerskador, åldersrelaterat slitage och smärre skador.

Utropspris
1 800 - 2 300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13