Alexander Lauréus

(Finland/Italien, 1783-1823)
Alexander Lauréus
(Finland/Italien, 1783-1823)

Alexander Lauréus, Eftersökta rövare i en grotta.

Ej signerad. Målad ca 1822. Olja på duk, 27,5x22,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Verkställande direktör Rurik Lindberg; genom arv inom samma familj.

Torsten Stjernchantz, "Alexander Lauréus- En konsthistorisk studie", Holger Schildts Förlag, 1915, nr 259.
Lotta Nylund, " Alexander Lauréus genremålningar och den tidiga romantikens visuella kultur". Helsingfors Universitet, 2023, nr 473.

Utropspris
2 800 - 3 500 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13