Eero Järnefelt

(Finland, 1863-1937)
Eero Järnefelt
(Finland, 1863-1937)

Eero Järnefelt, Gårdstunet.

Signerad E.J-lt och daterad-90. Olja på duk, uppfodrad på pannå, 19x27 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Verkställande direktör Rurik Lindberg; därefter genom arv inom samma familj.

"Eero Järnefelt 100-årsutställning", Helsingfors Konsthall, 1964, nr.64.

Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13