Konsolbord, sekelskiftet 1700/ 1800-tal.

Vit marmorskiva. Förgylld ram med bladornament och kannelerade ben. Bredd 83 cm, djup 38 cm, totalhöjd 84,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Marmorskivan är inte original möjligen 1800-tal. Förgyllningen har slitage. Märken på marmorytan. Senare bronsering.

Utropspris
600 - 800 EUR