Anna Güntner

(Polen, 1932-2013)
Anna Güntner
(Polen, 1932-2013)

Flight shows

A tergo signerad och daterad Anna Güntner 1972. Olja på duk, 41 x 65 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Anna Güntner (1932, Poznań – 2013) var en polsk målare som blev känd för sina surrealistiska, metaforrika figurativa verk. Güntner studerade vid konstakademien i Kraków och arbetade senare i Paris och New York. Hennes verk har visats i många internationella utställningar, och finns representerade i betydande musei- och privata samlingar runt om i världen. Typiskt för Güntners verk är drömlika landskapsskildringar med kvinnliga gestalter.

Utropspris
20 000 - 30 000 EUR

Eino Ailoranta
Eino Ailoranta
Assisterande värderare
+358 (0)50 4764775

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13