Vilho Lampi

(Finland, 1898-1936)
Vilho Lampi
(Finland, 1898-1936)

Bastuns Glugg.

Signerad V.Lampi och daterad-26. Olja på pannå, 39,5x45 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Konstnärens goda vän, granne och understödare; genom arv inom samma familj,

"Vilho Lampi", Kervo Konstmuseum, 14.11.1991-15.1.1992.

Foto; Nuvarande ägarens far och Vilho Lampi provar konstnärens hatt.

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13