Bastuns Glugg.
Signerad V.Lampi och daterad-26. Olja på pannå, 39,5x45 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Konstnärens goda vän, granne och understödare; genom arv inom samma familj,
"Vilho Lampi", Kervo Konstmuseum, 14.11.1991-15.1.1992.
Foto; Nuvarande ägarens far och Vilho Lampi provar konstnärens hatt.
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13