Carl Johan Tegelsten

(1798-1852)
Carl Johan Tegelsten
(1798-1852)

Champagnekylare/ vaser, ett par, silver, S:t Petersburg 1849. Nyrokoko.

Urnformade. Indragen profilerad fot med vindruvsklasar och -blad, bladornerade hänklar. Fast, cylinderformad vas inuti. Övre kanten dekoreras av löstagbart brätte. Stämplade på fot, i övre kanten, inuti och på brättet. Höjd 27 cm, diameter 26 cm. Sammanlagd vikt ca 7200 g.

Bucklor i den enas mynning, under brättet.

Carl Johan Tegelsten var en av de ledande guldsmederna i S:t Petersburg under 1800-talet. Han blev känd för att tillverka serviser och bordsuppsatser i nyrokoko. Flera av beställningarna kom från tsarfamiljen.

Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13