C. J. Heyne, och Grachev, ragusked och bestickuppsättning, 36 delar, silver, S:t Petersburg 1825 och 1894.

Grachev-stämplade, med snäckdekor:
12 matskedar, 22,5 cm
12 matgafflar, längd 20,5 cm.

12 matknivar, 24 cm, otydlig kyrillisk mästarstämpel, möjligen IG. S:t Petersburgs stadsstämpel 1882-1889.

Carl Johann Heyne: ragusked med förgyllt blad, 28,5 cm

Totalvikt ca 2047 g exkl knivarna med rostfria stålblad, Atkinson, Sheffield

Bruksskick. Senare graverat W.

Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13