Bricka, silver, S:t Petersburg 1826. Oidentifierad mästare.

Godronnerat brätte och bärhandtag. Kyrillisk mästarstämpel M.F. Kontrollmästare Mikhail Karpinski. Längd 43 cm, bredd ca 30 cm. Vikt ca 1000 g.

Åldersrelaterat slitage. Ytliga repor.

Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13