Jonas Frisk

(Sverige, 1787-1849)
Jonas Frisk
(Sverige, 1787-1849)

Konsolbord, signerat J Frisk (aktiv 1805 - 1824), Stockholms hallstämpel, otydlig datering. Sengustavianskt.

Förgyllt och bronserat konsolbord med marmorskiva stående på fyra bladhölstrade och spiralvridna ben med dekor av meanderbård. Rektangulär, marmorimiterande fotplatta av trä. Brännstämplad signering och hallstämpel (i bruk ca 1780-1820)
Bredd 86 cm, djup 42 cm, höjd 79 cm.

Senare bordsskiva. Senare bronsering. Marmorering senare. Åldersrelaterat slitage, smärre skador och enstaka lagningar.

Utropspris
1 800 - 2 300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13