Madeleine Pyk – en samling F769

Kristoffer Lindfors

(Sverige, Född 1976)
Kristoffer Lindfors
(Sverige, Född 1976)

Kristoffer Lindfors, "Identification papers"

Signerad Kristoffer Lindfors. Utförd 2003. Mixed media 26 x 27,5 cm (inklusive ram).

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Niklas Belenius, Stockholm.

Kristoffer Lindfors är en svensk konstnär som genom sina verk utforskar identitet och gränser. I Identification papers undersöker han hur dokument och identifikation formar en individs plats i samhället och hur dessa påverkar vårt självförståelse. Genom en elegant blandning av fotografi och installation lyfter Lindfors fram de strukturer som omger oss och påminner oss om hur identitet ofta är beroende av externa bekräftelser. Hans konst erbjuder en inbjudan att reflektera över hur vi ser på oss själva och andra i en alltmer sammankopplad värld.

Utropspris
3 000 SEK

Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13