Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Axel Larsson

(Sverige, 1898-1975)
Axel Larsson
(Sverige, 1898-1975)

Axel Larsson, satsbord, två delar, modell "801/4", Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1930-tal.

Bonad björk. Stämplade SMF. Det lilla bordet 29 x 25,5 x 55 cm. Det stora bordet 42 x 31 x 58,5 cm.

Slitage. Märken. Fläckar. Ursprungligen ett set om tre bord.

Modellen avbildad i katalog 1932.

Formgivare

Axel Larsson var en framstående svensk möbelarkitekt med en karriär som sträckte sig över mer än 50 år. Vid 25 års ålder anställdes han vid Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors på Stockholmskontoret, där han var verksam i hela tre decennier. Larsson gjorde sin stora debut på Stockholmsutställningen 1930, där han presenterade sin första möbelserie. Denna serie utmärkte sig genom att förena modernism med svenska traditioner. Mellan åren 1956-1975 drev Larsson sin egen verksamhet samtidigt som han fortsatte arbeta för Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Utöver att ha formgivit otaliga möbler utförde han många betydande inredningsuppdrag. Bland dessa märks Göteborgs Konserthus, Park Avenue Hotel i Göteborg och Folksamhuset vid Skanstull i Stockholm.

Utropspris
3 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13