Gemla

(Sverige, Grundat 1861)
Gemla
(Sverige, Grundat 1861)

Gemla, skrivbordsstol, modell "5682", Diö, 1930-tal.

Betsat lövträ. Stoppad sits och ryggbricka klädd i konstläder. Höj och sänkbar.

Slitage. Märken. Skada i klädseln på sitsen.

Modellen avbildad i katalog 1930-tal.

Utropspris
8 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23