Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Kopp med fat, terrin utan lock, samt tre fat, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Kopp med fat med skuren sk anhua dekor samt blommor i famille rose, koppens höjd 5, fatets diameter 13,5 cm.
Terrin med dekor i famille rose, handtag i form av järnröda djurhuvuden. Längd 18,5 cm.
Fat med blommor i famille rose, diameter 12-14 cm.

Slitage, smärre nagg. Terrinens lock saknas. Koppens fat med spricka. De två större faten med sprickor.

Utropspris
2 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13