Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Skål, porslin. Kina, 1900-tal.

Rund med utställd mynning, rak fotring. Insidan dekorerad med turkos emaljglasyr, utsidan dekorerad med figurscen i famille rose med eleganta damer och molnformationer mot vit bakgrund med vågor i sgraffito. Jiaqings sigillmärke i botten men senare. Diameter 22, höjd 10 cm.

Obetydligt slitage. Tillverkningsmistor.

Utropspris
4 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13