Arne Jones E1299

Matkärl och koppar med lock, 3 st, porslin, Kina, omkring år 1900.

Matkärl bestående av fyra delar och ett lock, handtag av mässing, polykrom dekor med handskriven text samt blommande träd och fåglar. Höjd per del 4 cm, totalhöjd 17 cm.
Tre koppar med lock, två av kopparna har en innerskål, skålarna med handskriven text samt blommande träd och fåglar. Sigillmärkta. Totalhöjd 10 cm, diameter 7,5 cm.

En kopp saknar innerskål samt har en gammal lagning vid kanten. Smärre glasyrmistor. Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
300 EUR