Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Tsuchiya Koitsu

(Japan, 1870-1949)
Tsuchiya Koitsu
(Japan, 1870-1949)

Tsuchiya Koitsu, "Mountain Temple" (Futara-san, Nikko), 1950-60-tal.

Träsnitt. Bildyta 39,6 x 25,8 cm. Bladmått 43 x 29,3 cm. Ram 51 x 37 cm.
Utgiven av Eiichi Doi, sigill i vänstermarginalen indikerar att det trycktes av Eiichi Doi under 1950/-60-tal.

Mycket fint skick. Ram-tejp a tergo i marginaler.

Proveniens

Köpt i Japan på 1950-talet.

Formgivare

Tsuchiya Kōitsu 土屋光逸 var verksam inom Shin-hanga-rörelsen. Han utbildade sig under ukiyo-e-mästaren Kobayashi Kiyochika under nästan tjugo år, och lärde sig där de dramatiska ljusväxlingar som han senare blev känd för. De tidiga motiven skildrade främst scener från det första kinesisk-japanska kriget, hans senare verk består främst av poetiska landskapsskildringar. Kōitsu arbetade med det berömda konstförlaget Shōzaburō Watanabe från 1931, då han var 60 år.

Utropspris
4 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13