Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Katsukawa Shunchō

(Japan, 1743-1812)
Katsukawa Shunchō
(Japan, 1743-1812)

Katsukawa Shunchō, "The wrestler Kotozan", sent 1700-tal/omkring 1800.

Träsnitt. Sumobrottaren Kotozan som utför en ringceremoni klädd i traditionellt förkläde en s.k. "keshomawashi". Utgiven av Nishimuraya Yohachi (1751 to 1869). Bildyta 33,5 x 21,9 cm. Ram 58,5 x 45,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Fläckar, veck. Missfärgning i höger marginal.

Proveniens

Från Göran Flyxes samling.

Utropspris
4 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13