Oidentifierad konstnär, "Geisha vid spegel" och "Geisha i jinrikisha", omkring 1900.

Gouache på siden. Ca 62x26 cm vardera.

Ej examinerade ur ramar. smärre fläckar. Siden med smärre bristningar. Mindre färgbortfall

Proveniens

Inköpta i Japan på 1930/40-talet av Erik Wahlberg (f 1882). Wahlberg utbildade sig under det tidiga 1900-talet inom ångturbiner i Amerika och fyttade därefter till Japan där han deltog vid konstruktioner av turbindrivna fartyg. Därefter i arv.

Utropspris
3 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13