Praktfat, porslin, Japan, 1900-talets första hälft/mitt.

Oktagonal form, rikt dekorerad i Famille Rose med motiv av två påfåglar i en blommande trädgård. Signerad i rött. Diameter 43 cm.

Nagg. Lagade nagg. Vissa bränningsdefekter. Smärre slitage.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13