Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Fat och ask, porslin respektive lack, Japan, Edo (1603-1868)/Meiji (1868-1912).

Fat med konturerat bräm, dekor i underglasyrblått med centralt motiv av lärd man hållandes blomma sittandes i trädgård, brämet med två krysantemum-blommor samt bladverk. Utsidan dekorerad med landskap, bladverk och cirklar med inskriptioner samt fyra karaktärers märke. Diameter 21,7 cm.
Ask i förgylld lack med motiv av krysantemum vid bäck. Höjd 7,2, 14 x 11 cm.

Fatet med kantnagg och kantspricka. Asken med nagg/skada vid insidan.

Proveniens

En svensk privatsamling.

Jämför fatets märkning med skål, arita, inventarienummer PO 777 i The Royal Dresden Porcelain Collection.

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13