Madeleine Pyk – en samling F769

Adolf von Becker

(Finland, 1831-1909)
Adolf von Becker
(Finland, 1831-1909)

Adolf von Becker, Den Objudna Bordskamraten.

Osignerad. Målad ca 1870. Olja på duk, 45,5 x 38,5 cm.

Vågigt duk. Fläckar. Slitage.

STY:s utställning år 1870.

Marianne Koskimies-Envall mfl, "Adolf von Becker-vägen till Paris", Vasa 2002, nr. 69.

Konstnär

Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Eino Ailoranta
Eino Ailoranta
Assisterande värderare
+358 (0)50 4764775