Magnus Enckell, Stilleben med Grönsaker
Signerad M.E. och daterad 1912. Olja på duk, 46 x 54,5 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Samling Hörhammer.
Jaakko Puokka, "Magnus Enckell-Ihminen ja taiteilija", Otava 1949, nr.298.
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13