Fickur, för den turkiska marknaden av Edward prior (urmakare i London 1800-68).

Trippla boetter av sköldpaddsimitation, s.k. "faux tortoise" och förgylld mässing, vitemaljerad urtavla med turkiska sifferindex, signerad "Edward / Prior / London", genombruten oroklove, graverad verksplatta och verkpelare, även verket signerat samt numrerat 69717. Innerboett med boettmakarstämpekl "W.C.S." Höjd ca 50 mm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Skador. Slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
9 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13