Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Figurin, cloissoné och brons, Kina, sen Qing/tidigt 1900-tal.

Lärd äldre man i böljande dräkt med blomstermotiv samt stor hatt, bärande en scroll, på mulåsna. Mulåsnas av brunpatinerad brons. Motivet troligtvis ur legenden om Toba. Höjd 35, längd 39 cm

Smärre ytslitage. Ställvis något emaljbortfall samt defekter i emaljen.

Proveniens

Familjen Pontus och Göthilda Furstenberg, Furstenbergska Palatset, Göteborg därefter i arv inom familjen

Utropspris
5 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13