Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292

Skål samt vas, porslin, Kina, Qingdynastin 1800-tal, samt 1900-tal.

Skål dekorerad med fyrkloiga drakar som jagar den flammande pärlan bland molnformationer, i emaljfärger, längd 22 cm.
Balusterformad vas, dekorerad i underglasyrblått med blommande prunus som cracked-ice bakgrund, höjd 30,5 cm.

Skålen med sprickor och glasyrnagg. Smärre slitage och fläckar. Vasen med några repor, fläckar och märken.

Proveniens

Familjen Pontus och Göthilda Furstenberg, Furstenbergska Palatset, Göteborg därefter i arv inom familjen

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13