Arne Jones E1299

Parti porslin, fyra delar, Kina, delvis Qingdynastin, 1800-tal & 1900-tal.

Balusterformad vas med underglasyrblå dekor av prunus mot cracked-ice-bakgrund, höjd 34,5 cm.
Bojan med ovoid form, dekorerad i underglasyrblått med motiv av hus och figurer i ett flodlandskap, höjd 14 cm.
Vas med hög smal hals, dekorerad i underglasyrblått med motiv av fågel i magnoliaträd, slingrande drake på halsen, höjd 20,5 cm.
Oval skål med underglasyrblå dekor av pagoder i ett flodlandskap, saknar troligtvis ett lock, längd 15,5 cm.

Något slitage. Sprickor. Bojanen med fotnagg. Vissa bränningsdefekter.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69