Vas, porslin, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.

Arkaiserande cong-form med raka sidor som är modellerade med vardera två kolumner med s.k. trigram. Botten med spår av inpressad märkning. Vasens höjd 27,5 cm. Höjd med lampmontering 45 cm. Ställ av betsat lövträ medföljer.

Omgjord till bordslampa med borrat hål i botten, klippt sladd. Smärre fläckar. Botten och mynningen men fästmassa. Sned. Trästället med sprickor och vissa skador, något instabilt.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69