Madeleine Pyk – en samling F769

Skålar, tre stycken, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekorerad i emaljfärger föreställande en drake och fenix som jagar den flammande pärlan. Märkta med Qianlongs märke i järnrött, men senare. Diameter 16,5 cm.

Två med sprickor. Glasyrmistor och ojämnheter i godset. Enstaka små nagg. Smärre slitage och fläckar.

Proveniens

From the collection of Ester and Gustav Nyström (1899-1957), who lived in China 1924-1949 and worked for the Swedish Missionary Assossiation. Then they lived in Hong Kong 1949-52. Gustaf Nyström later came to work as an inerpreter for Dag Hammarskjöld. Thence by descent within the family.

Utropspris
5 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69