Madeleine Pyk – en samling F769

Tallrikar 4 st Kina 1700-tal

Tallrikar 4 st Kina 1700-tal

1 st djup tallrik Kina Qianlong (1736-95) porslin, dekor i famille rose-färger av trädgård med fåglar, diameter ca 22,5 cm

1 st tallrik Kina 1700-tal porslin, dekor i famille rose-färger, järnrött och guld av strödda blommor, diameter ca 23 cm

2 st Tallrikar Kina Qing-dynastin 1700-tal porslin, dekor i Imari av blommor, diameter ca 23 cm

Bruksslitage. Nötta kanter. Nagg. Repor. Glasyrmistor.

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13