Målning med tuschstenar. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.

Rullmålning, tusch och färg, med motiv av hus i landskap, 19,2 x 56,5 cm. Två inbyggda fack med tuschstenar samt kalligrafi. Rullens bredd 23, samt totala längd ca 70 cm (+20 cm lös skadad del).

Skador och revor. Veck. smärre fläckar. Lös del.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69