Penselvas och s.k. 'hatstand', porslin, Kina, 1900-talets första hälft.

Cylindriska. Penselvas med dekor i emaljfärger med motiv av eleganta damer i trädgård samt kalligrafi, bård i underglasyrblått med motiv av drakar bland bladverk och lotusblommor vid övre kanten, bård i underlgasyrblått me dmotiv av bladverk och lotusblommor vid basen. Höjd 28 cm. Hatstand delvis genombruten, polykrom dekor med motiv av fågel på blommande kvistar samt med kalligafi, höjd 28,5 cm.

Bränningsmistor. Liten spricka vid hatstands insida. Slitage.

Utropspris
3 000 SEK