Skulpturgrupp, soapstone. Kina, 1900-tal.

Stor skulpturgrupp som avbildar en lärd man och hans lärljunge i skogsbeklätt bergslandskap. Höjd 29 cm. Bredd 16 cm.

Naturliga inneslutningar och schatteringar i stenen.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Utropspris
250 EUR